FAQ

Často kladené otázky s náležitými odpověďmi:

Je zadaná minimální délka příspěvků? Můžu hrát, i když mi moc nejde gramatika? Jsem Slovák, je to problém?

Felix Felicis se snaží být hrou, která se vyznačuje kvalitou hraní. Neznamená to ovšem, že bychom mezi sebe nepřivítali i hráče, kterým dělá sloh nebo gramatika trošku problém – naopak, aspoň se to naučíte! Přesto však oceňujeme snahu a více než jednovětné příspěvky, na které je většina hráčů pravděpodobně zvyklá z chatových her na toto téma.

Bratia Slováci jsou samozřejmě vítáni.

V jaké době se hraje?

Příběh naší hry se rozjel koncem sedmdesátých letech dvacátého století a od té doby pokračuje směle dál, přičemž za jeden rok reálný uběhnou ve hře roky dva. Aktuálně probíhající měsíc je vidět na fóru pod počasím.

Můžu ve hře potkat postavy z knih a filmů?

Ano i ne. Felix Felicis klade důraz především na originální charaktery a vlastní dějové linie, ale je samozřejmě možné, že se v nějakém samostatném příběhu postavy z Harryho Pottera objeví. V některých případech se snažíme zachovat určitou historickou posloupnost dění z knih, například ředitelský post Albuse Brumbála.

Jak funguje odjezd do Bradavic a zařazování do kolejí?


V den odjezdu je ráno na nádraží King’s Cross přistaven Bradavický expres, ve kterém si hráči mohou odehrát cestu do Bradavic. Celá cesta i zbytek dne je doprovázen Vypravěčem. K večeru herního dne začíná zařazovací slavnost, při které Moudrý klobouk rozdělí nové studenty do kolejí. Automaticky jsou zařazeni také všichni ostatní předškolní studenti s přijatou kartou postavy, hůlkou a alespoň jedním herním příspěvkem.

Při zařazování se Moudrý klobou snaží přihlížet k povaze a chování postav a i když se v minulosti několikrát stalo, že byl student překvapen, nakonec mu většinou dal za pravdu.

Musím se přihlašovat na předměty? Je výuka povinná?

Výuka povinná není, studenti se kouzla učí i mimo hlavní děj. Přesto je možné se přihlašovat na hodiny vedené profesory, za jejichž absolvování budou všichni aktivní účastníci náležitě odměněni.

Co musím udělat, abych prošel do dalšího ročníku?

Do dalšího ročníku automaticky prochází všichni studenti, kteří jsou během školního roku jakýmkoliv způsobem aktivní. Není nutné mít absolvované žádné předměty.

Jak je to s prefekty a primusy? Jak se jimi můžu stát?


Celá škola má dva primuse a každá kolej několik prefektů, kteří mají herní autoritu a na které se mohou ostatní spolužáci z koleje obracet se svými dotazy či problémy. Studenti, kteří nově ponesou odznak, jsou vyhlašování na začátku školního roku; prefekti a primusové jsou vybíráni ze starších žáků s příkladným chováním a chvalitebnými školními výsledky.

Existují ve hře questy? Jakou úlohu má Vypravěč?

Ve hře existují menší dějové linie, které vede Vypravěč. Většinou jsou buď předem ohlášeny, nebo jsou naznačeny různými nápovědami ve veřejných lokacích. Tyto příběhy se odehrávají v samostatných herních tématech, které jsou po odehrání epizody uzamčeny. Vypravěč je absolutní herní autorita, která je nadřazena všem hráčům. Může s ním manipulovat vedení a členové RPG týmu. Určuje a koriguje herní děj.

Existují ve hře peníze? Jak funguje nakupování?

V současné době není systém peněz implementován. Vzhledem k poměrné nedůležitosti nakupování (student si kupuje pouze hůlku a školní uniformu) a faktu, že nebyl za více než osm let existence hry potřeba, se dá předpokládat, že implementován ani nikdy nebude.

Jak funguje udílení a strhávání bodů? Co školní pohár?

Právo přidávat a ubírat body mají pouze profesoři. Body se mohou udílet za účast na hodinách a v drobných příbězích; strhávají se naopak za špatné chování a když vás učitel načapá při nějaké lumpárně. Body jsou čistě RPG záležitost; nemusíte mít obavy, že by se body strhávaly kvůli lidem, kteří spamují či jsou vulgární. Počitadlo bodů se aktualizuje nárazově.

Školní pohár vyhrává každý rok kolej s nejvíce body.

Existují ve hře NKÚ a OVCE?

Ano – NKÚ se skládají na konci 5. ročníku a OVCE na konci 7. ročníku. Jejich forma je osvětlena v příslušném článku.

Co se stane po absolvování školy?

Po absolvování školy jste volní jako pták a celý svět čeká jenom na vás, úplně jako ve skutečném světě! Můžete se rozhodnout dál studovat na nějaké vyšší škole, stát se knihovníkem, topičem nebo třeba sňatkovým podvodníkem, možnosti jsou neomezené. Lepší studenti ve škole často zůstávají a stávají se z nich učitelé, těžko říct proč.

Může má postava zemřít?

Ano. Stává se to ovšem jen tehdy, pokud o to vysloveně stojíte. Ostatní hráči vaši postavu bez dovolení zabít nesmí, Vypravěč by se k tomu měl uchýlit jen v extrémních případech, kdy probíhající události přežití postavy zjevně vylučují.

V případě smrti je možné založit si postavu novou nebo zůstat v Bradavicích jako duch.

Kolik studentů je v Bradavicích?

V Bradavicích studuje každý rok přibližně 300-600 studentů.

Funguje v Bradavicích elektronika?

Funguje, není tam však zavedena elektřina a uživatelé mudlovských vynálezů jsou tak odkázáni na baterie.