Denní věštec – prosinec 1983

Titulní stránce jednoho z předvánočních Denních věštců dominuje pohyblivá černobílá fotografie, na níž Angelito Villanueva, Brághadach Ó Brannagáin a Snorri Saknussemm uvádí před řečnický pultík dva nové nejvyšší představitele anglické kouzelnické vlády. Jsou jimi Seamus O‘Fearraigh a Archibald Forsyth, veteráni občanské války a přední členové Fénixova řádu.

NOVÉ VEDENÍ MINISTERSTVA KOUZEL

Pouhých sedmdesát sedm dní od konce občanské války má kouzelnická komunita Spojeného království Velké Británie a Severního Irska opět svou hlavu. Funkcí ministra kouzel byl dnes ráno pověřen Seamus O‘Fearraigh, jeho náměstkem se stal Archibald Forsyth. Oba byli vybráni z dlouhého seznamu kandidátů, který sestavili zástupci USA, Irské republiky a Islandu ve spolupráci s domácím odbojem. V nejbližších dnech se očekává i zaplnění dalších postů na ministerstvu prověřenými kompetentními osobami.
Seamus O‘Fearraigh, otec tří dětí, byl jedním z původních členů Fénixova řádu již od roku 1975, kdy byl křivě obviněn z vraždy hraběnky de Bray. V následujících letech procestoval inkognito velkou část Evropy, získával pro řád podporu a informace a po návratu se zasadil o ochranu mladých kouzelníků z mudlovských rodin v okolí Londýna. Osmadvacátého září byl velitelem jednotky, která vzala útokem samotné centrum zla, a ačkoliv byl v bitvě vážně zraněn, misi dokončil. V sedmdesátých letech se angažoval v hnutí za lidská práva v Severním Irsku, s vrcholovou politikou zatím větší zkušenosti nemá, ale dle jeho názoru to prý může být i výhodou.
Archibald Forsyth, vystudovaný bystrozor a démonolog s jedním potomkem, se ke skupině hájící zájmy nečistokrevných přidal později, ale jeho finanční podpora byla i tak neocenitelná. Známý je především jako spisovatel a vědec a i on je na politické scéně nováčkem a pro mnohé odborníky velkou neznámou. Na pozici náměstka byl zahraničními poradci navržen především pro svou objektivitu a novátorský přístup k věci, což jsou dvě kvality, kterých se poslední dobou Británii příliš nedostávalo.
Jejich pravomoci budou oproti původním postům poněkud zredukované, nicméně se oba nechali slyšet, že plánují další razantní oslabení moci ministra, aby se do budoucna předešlo možným dalším excesům a především nástupům autokratického režimu. Jejich hlavní prioritou však v současné době zůstává obnovení funkčního státu a zejména spuštění soudních procesů s dopadenými smrtijedy a dalšími téměř dvěma stovkami podezřelých.
Zahraniční pozorovatelé zůstanou v zemi ještě přinejmenším dva roky, nicméně El Muerto se již teď neoficiálně vyjádřil v tom smyslu, že jejich vliv na další dění v zemi bude minimální a mají především dohlédnout na to, aby někdo nezneužil poválečných zmatků k vlastnímu prospěchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *